charty <> psy, rasy psów, ogłoszenia o szczeniakach, psy rasowe, wszystko o psach
Blog > Komentarze do wpisu
CHART PERSKI SALUKI

Wzorzec

FCI 269

 

SALUKI

Kraj pochodzenia: Iran

Patronat: Wielka Brytania

 

Wrażenie ogólne

Pozostawia wrażenie pełnej wdzięku symetrii, wielkiej szybkości i wytrzymałości, połączonej z siłą i aktywnością. Dostojny i łagodny, o wiernym, zapatrzonym w dal spojrzeniu.

Charakterystyka

Pies z wielką klasą, o niepowtarzalnie ukształtowanych kończynach, koniecznych do polowania w naturalnym terenie.

Temperament:

Pełen rezerwy w stosunku do obcych, lecz nie nerwowy lub agresywny. Dostojny, inteligentny, i niezależny.

Głowa

Głowa długa i wąska, czaszka umiarkowanie szeroka między uszami, nie wysklepiona, stop czołowy nie zaznaczony; o szlachetnym kształcie. Nos czarny lub wątrobiany.

Oczy

Ciemne do

orzechowych, błyszczące, duże i owalne, nie wypukłe.

Uszy

Długie i ruchliwe, niezbyt nisko osadzone, pokryte długim jedwabistym włosem, zwisają blisko przy głowie. Dolny koniuszek ucha sięga kącika warg przy przeciągnięciu ucha do przodu. Jedwabiste włosy pokrywające ucho mogą wyrastać tylko z jego górnej połowy, lecz dłuższy włos również prawidłowy.

Kufa

Szczęki silne, uzębienie zdrowe, regularne i kompletne. Zgryz nożycowy, tzn. siekacze szczęki górnej dokładnie zachodzą na siekacze szczęki dolnej.

Szyja

   Długa, giętka, dobrze umięśniona.

Kończyny przednie

Łopatki ukośne, zachodzące do tyłu, dobrze umięśnione, lecz nie ciężkie. Klatka piersiowa głęboka i umiarkowanie wąska, oglądana z przodu nie może tworzyć kształtu odwróconej litery ?V?. Nogi proste o długich przedramionach. Śródręcze silne, lekko ukośne. Kości nie okrągłe. Ramię ustawione lekko ukośnie.

Tułów

Grzbiet dość szeroki, z mięśniami lekko wysklepionymi nad lędźwiami, lecz nigdy garbaty. Klatka piersiowa długa i głęboka, nie beczkowata lub płaska, dobrze wykrojona. Ważna jest odpowiednia długość lędźwi.

Kończyny tylne

Kości biodrowe silne, szeroko rozstawione. Ukątowanie umiarkowane, udo i podudzie dobrze rozwinięte. Stawy skokowe nisko położone.

Łapy

Silne i giętkie, umiarkowanej długości, palce połączone błoną pławną, długie i dobrze wysklepione. We wszystkich czterech łapach dwa środkowe palce znacznie dłuższe od pozostałych. Łapy nie płaskie, lecz i nie kocie, z obfitym owłosieniem między palcami. Przednie łapy skierowane do przodu pod bardzo niewielkim kątem.

Ogon

Nisko osadzony na długiej i łagodnie opadającej miednicy. Naturalnie wygięty. Dobrze owłosiony od spodu, lecz nie puszysty. U dorosłych psów nie noszony powyżej linii grzbietu, za wyjątkiem zabawy. Koniec ogona sięga stawu skokowego.

Ruch

Lekki, bez wysiłku, o dużym zasięgu i pełen werwy. Daleki, niski wykrok pozwala na unoszenie tułowia bez kołysania. Wysokie unoszenie nóg (hackney) lub powłóczenie nimi niedopuszczalne.

Szata

Gładka, jedwabista, tworzy pióro na nogach, tylnej stronie ud i podudzi. Szczenięta mogą mieć nieznaczne wełniste pióra na udach i łopatkach Pióro z przodu szyi dozwolone, ale nie pożądane. Odmiana krótkowłosa różni się jedynie brakiem piór.

Maść 

Biała, kremowa, płowa, złota, szara, jelenia, trójbarwna, czarno-biała i wszystkie odmiany tych kolorów, np. czarny podpalany czerwonym lub płowym. Nie pręgowana.

Wymiary

Psy 58,4 ? 71.1 cm w kłębie, suki proporcjonalnie mniejsze.

Wady

Każde odstępstwo od cech podanych powyżej powinno być traktowane jako wada. Surowość, z jaką wada jest traktowana powinna zależeć od stopnia jej nasilenia.

 

Uwaga 

Psy powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w mosznie.

 

Przyjęto na Zgromadzeniu Generalnym 23-24 czerwca 1987 w Jerozolimie.

 

http://www.saluki.nl/de%20Nederlandse%20saluki%20site/de_standaard.html

http://www.salukihealthresearch.com/

 

 

Wymagania charta perskiego saluki:

 Aktywność fizyczna saluki i opiekuna. Opiekun musi wykazać się konsekwencją, tolerancją i cierpliwością. Saluki są bystre, mądre i  łączy je duża więź z opiekunem. Nie nadaje się do stróżowania. Saluki są nieufne wobec obcych.

Saluk będzie członkiem rodziny na układach partnerskich. Jest wzrokowcem, z łatwością porozumiewa się z nami. Doskonale z dużych odległości odczytuje naszą gestykulacje oraz  spojrzeniem potrafi określić swoje potrzeby.  

Pielęgnacja łatwa, średnia tolerancja innych zwierząt. W grupie nie czuje się najlepiej, lubi dominować i być w centrum uwagi. Zabawy patykami i piłką szybko go znudzą, są poniżej jego godności.

Dostosuje się do naszego trybu życia ale musimy dostosować się też do jego wymagań.

Saluki jest łowcą, więc pościg za uciekającym potrafi być silniejszy od karności. Jako łowca, zwykle sam o wszystkim decyduje i potrafi odrzucić polecenie powrotu. Tylko spokojem, cierpliwością, konsekwencją osiągniemy posłuszeństwo. 

W domu potrafi być czysty, cichy jak kot, gdy zapewnimy mu swobodne wybieganie się w jego tempie. Sam potrafi narzucić sobie tempo biegu, przyspieszając i zwalniając, zataczjąc kręgi.

Nie nadaje sie dla dziecka, chociaż potrafi być delikatny i opiekuńczy. Nie jest psem dla każdego. Długo pozostawiony bez opieki potrafi być niegrzeczny.

Doskonale czuje się w roli ścigającego sztuczną przynętę na terenowych biegach tj. coursingach i próbach pracy chartów.

 http://www.youtube.com/watch?v=JiCkQ9WrpOM&feature=em-subs_digest-newavtr-vrecs

 

JAK  ŻYĆ  Z  SALUKI

 Saluki został wyhodowany przed tysiącami lat jako łowca- zabójca. Jest chartem wschodnim, znanym jako chart perski. Jest skłonny do dużej niezależności psychicznej i zwykle sam o wszystkim decyduje, więc należy zwracać na niego szczególną uwagę, kiedy pozwalamy mu biegać luzem. Saluki notorycznie odrzucają polecenia powrotu, chyba, że same chcą wrócić, więc właściciele muszą wykazać się cierpliwością. Nawet jako rodzinne, saluki nie są takie jak inne psy. Większość z nich nie będzie przynosić patyków a zabawy z piłką uważ za zajęcie poniżej godności. Lubią zabawy związane z bieganiem i chwytaniem. Mają skłonność do ścigania innych psów, kotów, ptaków i wszystkiego co się rusza, stopniując poziom agresji. Zasadniczo dużo czasu i wysiłku poświęca się na trenowanie. Brian Plummer w swojej książce ?Sight hunds, Lond dogs and Lurchers? pisze: ?Schroniska dla saluki są zawsze zajęte znajdowaniem domów dla niechcianych saluki, które okazały się nietrenowalne, destrukcyjne, bojaźliwe, przetrzebiające inwentarz  a ponad wszystko socjopatyczne i okazujące nerwowość oraz prezentujące inne cechy, które idą w parze z powyższymi problemami. Trzeba powiedzieć jasno, że saluki nie jest psem dla każdego. Niewiarygodne piękno i egzotyczna natura tego psa przyciąga rzesze niewłaściwych kupców, z których większość zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie zaakceptować charakteru psa już krótko po zakupie. Sytuacja pogarsza się szybko i jeśli wczesna socjalizacja i podstawowy trening zostanie zignorowany lub niewłaściwie przeprowadzony, saluki stanie się trudnym zwierzęciem.? Z drugiej strony, jeśli zastosujemy właściwą opiekę nad nowym szczeniakiem (szczególnie w decydujących, wczesnych tygodniach życia), wprowadzimy go w młodość i dorosłość, przyzwyczaimy do innych psów, ruchu, obroży i smyczy, hałasów itd., otrzymamy błogosławieństwo miłości ze strony tej pięknej istoty na wiele lat. Saluki potrzebują wielu ćwiczeń, jednak pomiędzy nimi są bardzo ciche. Uważaj spacerując z psem na smyczy- saluki są bardzo silne i mogą niemalże wyrwać ci rękę, jeśli ruszą nagle za kotem lub królikiem! Są dobrymi psami domowymi, nie szczekają niepotrzebnie, wymagają jednak ogrodzenia w postaci wysokiego płotu i umiarkowanie dużego ogrodu.

 Saluki potrzebują czymś się zająć, mogą być niegrzeczne i narobić szkód jeśli będą zostawiane na długi okres czasu.

 CZEGO  MOŻESZ  SIĘ  SPODZIEWAĆ?

Saluki są najpiękniejszą z domowych ras. Mają w zwyczaju lubić czystość, jednakże frędzle ichuszu mają tendencję do lądowania w obiedzie, koniecznie należy zabezpieczać je na czas posiłku. Saluki posiadają charakter, inteligencję, która jakkolwiek różna jest od tej jaką prezentuje powiedzmy border colli, po prostu czeka ona na rozwinięcie przez zdrowo myślącego właściciela. Pokrycie ciała saluki jest łatwe do pielęgnacji i niezwykle delikatne, jak na psa tych rozmiarów. Saluki kwitną w towarzystwie ludzi i mają wspaniałe relacje z dziećmi, jeśli przywykły do nich od wczesnego wieku. To samo dotyczy kotów w rodzinie. Bardzo dobrze znoszą podróże i powinny być przyzwyczajane do wycieczek samochodem jak najwcześniej. Saluki są dumne i wrażliwe, dlatego źle znoszą klapsy: mogą popaść w depresję, jeśli są żle traktowane. Dobrym pomysłem jest odwiedzić kogoś, kto ma saluki, żeby przekonać się jakie są w środowisku domowym i rozmawiać  z jak największą liczbą właścicieli.

 

FORMY  AKTYWNOŚCI  DLA  SALUKI

Saluki uwielbiają biegać bardziej niż inne jakiekolwiek zwierzę na świecie, więc polubią wszystkie ćwiczenia związane z bieganiem. Zorganizowane biegi z pościgiem za zającem- wabikiem i wyścigi. Pościgi za zającem są organizowane przez Klub Saluki lub Klub Charta. Pościg za wabikiem składa się z biegu psa za symulowanym zającem ciągniętym na lince dokoła bieżni. Jest on organizowany przez liczne towarzystwa łowieckie dla psów myśliwskich. Saluki nie lubią wystaw, ale będą brały udział, żeby zadowolić kogoś, kogo kochają.

 CZY  NADAL  CHCESZ  GO  MIEĆ?

Ta ulotka nie daje pełnej listy za i przeciw odnośnie posiadania saluki, ale  ma za zadanie dawać do myślenia każdemu, kto decyduje się na posiadanie saluki po raz pierwszy.

Saluki jest pięknym stworzeniem. Obserwowanie go w pełnym biegu, szybkiego jak wiatr, to cudowny widok. Sprawia, że myślisz, że kochałbyś właśnie takiego psa, jednak nie bądź głupcem! Saluki jest oczywiście elegancki, kochający i wierny, ale  ma też drugą stronę charakteru, czego  nie traktujesz początkowo jako zagrożenie! Powinieneś zastanowić się nad swoim stylem życia i tym, czy pies tego typu będzie do niego pasował i czy jesteś przygotowany na dostosowanie swojego stylu życia do twojego saluki!

 

  SALUKI   WELFARE     

 Instytucja charytatywna Saluki Welfare i Saluki Rescue istnieje w celu opieki nad salukami, które  zostały  znalezione, jako wałęsające się, albo których właściciele nie mogą zatrzymać. Znajduje się dla nich nowe domy. Często psy te zostały porzucone lub nie dopilnowane przez ludzi pozbawionych moralności, którzy wykorzystują saluki do krzyżowania ich w celu uzyskania mieszańców, biorących udział w wyścigach. Dlatego tak wiele troski wykazują hodowcy, dbający o reputację, jeśli chodzi o sprzedaż szczeniąt: możesz być szczegółowo przetestowany. Jeśli czujesz, że mógłbyś zaoferować dom jednemu z tych niechcianych psów the Rescue Waldens będzie ci wdzięczne!

 (Tłumaczenie z ulotki pochodzącej ze stoiska hodowców saluki   wystawianych na wystawie Cruft?s w Birmingham w marcu 2004r ? Przetłumaczyła: Anna Sikorska-Grzanka)

 

 

sobota, 18 czerwca 2011, mojesaluki

Polecane wpisy

Komentarze
2011/06/22 16:34:08
BARDZO PIĘKNIE NAPISANE. POLECAM WSZYSTKIM CO CHCĄ,lub są ciekawi wiedzy o tych wspaniałych z duszą[nie tylko one] psiakach;ALE TU MUSZĘ ZAAPELOWAĆ BĄDŹMY ODPOWIEDIALNI i KOCHAJMY TE CUDNE ;WIERNE STWORZONKA!WIDAĆ ,ŻE TO PISAŁ PRAKTYK A NIE TEORETYK jestem fanką AFGANÓW,ale przed SALUKAMI I JOLĄ chylę czoła .W każdym słowie jest widoczny szacunek i miłość do tych zwierzaczków.Jest takie powiedzenie;że od wiedzy jeszcze nikomu nic nie ubyło.a może się przydać!.
-
2012/01/01 13:52:45
wpisuję ale jak zawsze jestem osamotniona,jakoś nikt nic nie ma do powiedzenia a ja mam np. nie podoba m isię to jaskrawe czerwone tło co do treści[meritum nie mam żadnych uwag]podoba i się to że mogę oglądnąć filmiki gdzie głównym bohaterem jest chart! bo przecież to on jest sprawcą TOP.LISTY!.lUDILA Pytlos